Tuesday, 23 February 2010

la scuola 2

Hali! Folytatom, de annyi mindent tudnék írni, szóval össze kell szednem a gondolataimat. A sulival folytatom. 1300 diák van kb., és két épület. Az egyik a fő épület, ahol az óráim többsége van, a másik –ez nagyon vicces és szomorú- egy lakóház első két szintjén lett kialakítva, mert a főépület nem elég nagy ennyi diáknak. De akkor minek vettek fel ennyit? Nem igazán értem és borzasztónak találom, hogy a sport szakos diákok el vannak szeparálva a többiektől, mert nagyjából erről van szó. Ők egyébként is „gyengébb képességűek” és soha nem értettem az ilyen fajta elkülönítéssel egyet. Mindkét épület tőlem 4-5 percre van, ami szuper és sok időt spórol nekem. A sulinak van egy igazgatója és egy helyettese, meg a tanárok ugye. Ezen kívül vannak portások, titkárnők, meg ilyesmi, plusz van még egy munkakör, ami nálunk nincs, szerencsére. Van 2-3 nőci, meg egy férfi, akik a folyosókat felügyelik és ők csinálják a nyilvántartást is a diákok jelenlétéről. Ez azt jelenti, hogy ők egyrészt segítenek nekem megmondani, hol van az adott osztály (mert még mindig nem tudtam megjegyezni mind a 13-at), valamint azt is, hogy minden órám alkalmával bejönnek, hogy megzavarják az óra menetét, és lekérdezik a tanártól a jelenlétet. Természetesen egy osztályba naponta csak egyszer mennek be, kb. 2-3 percig tart, de valahogy mindig úgy érzem, hogy az én óráimon csinálják ezt. Engem idegesít, és szerintem nincs is semmi értelme. Ezt a tanárok is meg tudnák csinálni, ahogy otthon, de itt persze minden bonyolultabb. Az osztályoknak egyébként fix termük van, a tanárok vándorolnak mindig. Na ez is egy vicc, mert ugye 3 emelet van, viszont szünet egy nap csak 1-szer!:) Gondolom el tudjátok képzelni mennyire 50 perc egy 50 perces óra!? Egyszer van szünet, 15 percre. Ez van kajálásra, pisilésre és minden egyébre. Ilyenkor nem kell sietnem a tanári szobába, mert esélytelen hogy lejussak a lépcsőkön, ugyanis ott kígyózik a sor a 4 földszinten lévő automatához. Ez is szuper. A kajájuk lehet: csoki, üdítő vagy kávé. E basta! Mindennek egyenes következménye, hogy az órákon azon kívül, hogy a tanár késik, az adatrögzítők zavarognak még minden órán legalább 3 diák kéretőzik ki WC-re, vagy eszik, amiért rájuk kell szólnom! Nagyszerű, nem!? Én nem mondom, hogy otthon minden rendben, de amikor elmesélem, hogy minden óra után van 10 perc szünetünk, akkor minden olasz diák Magyarországra vágyik. Na, ennyit a működésről, és akkor most mesélek egy kicsit arról, hogy én mit csinálok. Nos, eredetileg az én egyezményben rögzített feladatom a tanárokkal való együttműködés órákon, fejlesztve a diákok kommunikációs készségeit angol nyelven, óramegfigyelés, a magyar kultúra terjesztése és egy project megvalósítása. Az iskolán belüli munkaidőm minimum 12, maximum 16 óra. Én 16 órát dolgozok. A tanárok elvileg nem hagyhatnak magamra az órákon és nem tarthatok egyedül órát. Én ezzel szemben egyedül tartom az óráimat, egy kivételével, ahol az Anna Piával összehasonlító elemzést csinálunk több nyelven. Eddig többször tartottam tanár nélkül órát, mint a jelenlétével. Ennek sok oka van, nem is akarok belemenni, lényeg hogy nekem jó így, szeretek tanítani, azt csinálok az óráimon, amit akarok, a tanároknak adok heti egy pihenő órát, a diákoknak pedig egy érdekeset. Legalábbis remélem! Az egészben csak az a baj, hogy én nem fejlődök. Azért nem, mert nem tudok ellesni technikákat, együttműködni vagy tanulni. Persze sok tapasztalatot szerzek, de nem egészen olyat, mint amilyet kellene. Remélem, hogy most sokatok kérdéseire választ adtam, ha nem, akkor akár itt is kérdezhettek még! Vannak kedvenc osztályaim, és vannak, ahova undorral megyek be. A kedvencek nem azért kedvencek mert bókolnak, vagy csokit vesznek nekem, hanem mert betartják az alapvető szabályokat tanár és diák, gyerek és felnőtt, idősebb és fiatalabb között. Egy szóval tisztelnek. A kedvencem a sport osztály egyébként, ők nagyon szeretnivalók, már csak azért is mert el vannak szeparálva és sajnálom őket. Nagyjából 20 fős osztály, rengeteg fiú és előre ülnek, amikor én tartom az órát!:) nagyon vicces, de jól esik. És érdeklődnek a világ iránt, élvezik az órát, és ez jó! Van egy osztály, amit kifejezetten utálok, 1BP, vagyis az első pedagógiai osztály. Na, hát itt van 25 kis csitri, 2 fiú és egy fegyelmet tartani képtelen tanár. Jó kis mix, és be kell hogy valljam, ez az óra után egy másikra van szükségem, hogy lenyugodjak! Semmi tisztelet, semmi figyelem, a csendet meg sem merem említeni. És 14 évesek!!!! Én nem hagynám, de jegyeket nem írhatok be, sajnos!
Most már nagyon késő van, holnap folytatom!

No comments:

Post a Comment